KARNE HEYECANI

tarihinde yayınlandıGüncel Haberler içinde yayınlandı

8 Şubat 2016 tarihinde başlayan 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönemi 17 Haziran Cuma günü sona eriyor.  Bu yıl ilk kez karne alacaklar daha fazla bir heyecan taşımaktadırlar. Şöyle bir gözümüzde canlandırdığımızda daha gün gibi karnemizi aldığımız zamanlar. Babam ilk gün beni elimden tutarak getirmişti ilkokula. Elimi bıraktığı an ağlamaklı olmuştum. Öğretmenime  emanet ederken söylediği söz mıh gibi aklımda.

” Eti senin, kemiği benim hocam.”

Bu söz şimdi söyleniyormu tam olarak bilmemekle beraber, siyah önlüklerimiz, sert kumaştan yapılmış yakalıklarımız, siyah takunyalarımız. Pazartesi günleri daha bir çocuk iken bile sevilmiyordu. Öğretmenlerimiz;

” Yüksek sesle söyleyin İSTİKLAL MARŞINI” diye bize çıkışılardı. Aslında o pazartesi sendromundan kaynaklı ses kısıklığı idi. Cumaları ise gür bir şekilde çıkardı sesimiz.

Neden olsa gerek?

-İki günlük hafta sonu tatili.

-Öğrencinin en çok sevdiği şey tatil.

Gel zaman, git zaman, günler haftaları, hatfalar da ayları kovaladı. Ve bir gün baktık ki ilk karne heyecanını yaşıyoruz. Anlam verdiğimiz/veremediğimiz bir mutluluk, anlam verdiğimiz/veremediğimiz bir hüzün.

İlkokul haricinde hatırladığımız öğretmenlerimiz var mı? Karne zamanının gelip çatmasıyla birlikte çocuklar ve aileleri şimdiden bir telaş sarmış durumda. Karne notları yüksek olan öğrenciler bu duyguyu heyecan ve mutluluk olarak yaşamakta, zayıf veya düşük notlara sahip olanların ise duyguları tamamen endişeli bakışlar. Çocukları başarılı olan aileler bu başarıya kendilerini bizzati ortak ederler. Çocukları başarısız olan aileler ise tek taraflı olarak çocuklarını suçlamaları, bu başarısızlıkları nedeniyle farklı türde ceza yada psikolijik baskılar kurabilmektedirler.  Kötü karne karşında çocuklarımızı başkalarının çocukları ile kıyaslamak tamamen yıldırma ve suçluluk politikasıdır. Çocuklarımız birer çiçektir, fidandır. Çocuklarımıza her daim sevildiklerini hissettirmeli, saygı sevgi içerisinde gereken sohbetimizi yapmalıyız. Burada amaç çocuğumuzun; sevginin koşulsuzluğunu hissetmesi ve  sorunlar karşısında ortak hareket etmenin, detleşmenin sohbetin yapılabilmesidir. İyi karnesi olan çocuklarımıza ise aşrıya kaçmadan, başarılarını anımsatacak, ileriki öğrenim hayatlarına motivasyon açıdan şarttır.  Karne heyecanını tadacak minik yüreklere www.trsohbet.com ve  http://www.kurtcechat.net/ ailesi olarak başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir